Die werklike slagoffers van groot ambulans- en NHS-wagtye in 2022

Die werklike slagoffers van groot ambulans- en NHS-wagtye in 2022

Gesondheidsekretaris oor die impak van ambulansstakings te midde van betaalgeskil

Pasiënte het die afgelope jaar in ambulanse en in NHS-kajuite gesterf as die NHS steeds 'n oorweldigende vraag ondervind.

Die jongste data, wat in Desember vrygestel is, het getoon dat die gemiddelde gemiddelde ambulansreaksietyd vir die mees dringende kategorie, C1, vir Engeland uitgesluit Londen, 9 minute 26 sekondes was, aansienlik langer as die NHS se sewe minute teiken.

Ambulanshoofde het in November gesê die probleme lei tot pasiënte wat "daagliks" sterf en beseer word.

Martin Flaherty, uitvoerende hoof van die Association of Ambulance Chief Executives (AACE), het aan die BBC gesê: "Hierdie verlammende vertragings hou 'n dubbele bedreiging in - dit veroorsaak aansienlike skade aan pasiënte wat gedwing word om agter in ons ambulanse te wag, terwyl ons spanne vas is en dus nie in staat is om te reageer op die pasiënte wat ons in die gemeenskap nodig het nie.

“Namate die koue winter nader kom, is ons ernstig bekommerd dat dinge in die komende weke en maande erger gaan word.

"Die noodsaaklike veiligheidsnet wat deur NHS-ambulansdienste verskaf word, word ernstig benadeel deur hierdie onnodige vertragings, en pasiënte sterf en kry elke dag beserings. »

Express.co.uk het van die ergste gevalle wat pasiënte die afgelope jare moes verseker saamgestel, insluitend sommige gevalle waarin mense hul lewens verloor het.

Victimes du temps d'attente du NHS

Slagoffers van NHS wag tye (Beeld: Reach plc)

’n 62-jarige vrou is in November dood terwyl sy vir ’n bed in A&E by die Universiteitshospitaal van Wallis in Heath, Cardiff, gewag het.

Catherine Cudden se toestand het in 'n kajuit versleg sy moes met ander pasiënte deel en die dokters kon haar nie red nie.

Catherine se suster Pat Cann het ná die tragedie gesê: “Dit moes nooit gebeur het nie. My suster moes nooit gesterf het nie. stoel vir haar. »

'n Woordvoerder van die Cardiff en Vale University Health Board het gesê: 'Ons is werklik jammer om te hoor van Catherine se verlies en ons gedagtes en meegevoel is met die familie in hierdie ongelooflike hartseer tyd. Ons fokus bly daarop om pasiëntsorg te lewer en ons personeel werk ongelooflik hard, dikwels in moeilike omstandighede, om die beste en mees toepaslike sorg betyds te verskaf, maar ons erken dat dit nie altyd voldoen aan die norm wat ons graag wil hê nie.

“Terwyl ons nie kommentaar kan lewer op individuele pasiëntgevalle nie, evalueer en monitor ons gesondheidsorgpersoneel elke pasiënt en verskaf toepaslike behandeling op grond van hul kliniese behoeftes. Ons sal graag die geleentheid hê om direk met Catherine se familie te praat en hulle aan te moedig om die span met bekommernisse te kontak. . »

Catherine Cudden à l'hôpital

Catherine Cudden nadat sy na A&E geneem is (Beeld: Pat Cann)

En ’n bejaarde vrou het in November “op ’n trollie gesterf” terwyl sy gewag het om in die noodafdeling van Belfast se Royal Victoria-hospitaal opgeneem te word.

Daar is glo gepoog om haar by te bring terwyl sy op opname gewag het, maar die vrou is daar dood.

’n Woordvoerder van Belfast Health and Social Care Trust (BHSCT) het gesê: “Belfast Trust wil graag sy medelye met die familie van hierdie pasiënt stuur, ons gedagtes is by hulle in hierdie moeilike tyd.

“Ons het die sorg van hierdie pasiënt hersien en met sy familie gepraat. Uit respek vir die pasiënt se familie sal ons geen verdere kommentaar lewer nie. »

’n Bejaarde ma het gewag 40 uur vir 'n ambulans om te arriveer na 'n herfs in die somer.

Steven Simms se ma het moontlik van haar bene gebreek, maar weens die NHS-agterstand het sy 'n groot wag vir hulp in die gesig gestaar.

"Ons is letterlik hartseer om 'n 90-jarige vrou in so 'n nood daar te sien sit en wag," het mnr Simms gesê.

“En dit is nie om te weet nie, dit is nie om te weet hoe siek sy was of of sy iets gebreek het nie. »

Dit is onduidelik watter ambulanstrust sulke vertragings ervaar het.

Hôpital royal de Londres

’n Ry ambulanse word buite die Royal London-hospitaal gesien (Beeld: Getty)

Toe die 85-jarige Keith Royles geval het, hy moes sewe uur in die reën wag te Bodelwyddan, Denbighshire.

Keith, wat kanker het, het sy heup gebreek en is gedwing om op sy patio te lê terwyl sy familie hom droog probeer hou het deur 'n skuiling oor hom op te rig.

Haar dogter Tina het gesê: “Ons het ’n ambulans gebel en is meegedeel dat daar ’n vier tot sewe uur wag vir ’n ambulans.

“Ons het verskeie kere gebel en my suster het selfs probeer om 'n ambulans te beduie, maar hulle het gesê hulle kon nie help nie. »

Lee Brooks, uitvoerende direkteur van bedrywighede by die Walliese Ambulansdiens, het gesê: "Ons is innig jammer vir mnr Royles se ervaring, wat ongetwyfeld 'n pynlike en angstige wag was vir almal wat betrokke was.

“Vertragings in hospitaaloorplasings bly die hoofrede waarom ons nie vinnig toegang tot sommige pasiënte kan kry nie. Dit sal 'n stelselwye poging verg om 'n stelselwye probleem op te los. »

Philippe Jones

Philip Jones het glo byna vier uur buite 'n hospitaal gewag (Foto: Philip Jones)

In November is 'n pensioenaris na bewering byna vier uur by die deur van 'n hospitaal laat wag vir 'n ambulans om hom net 100 meter na A&E te neem.

Philip Jones (78) is met 'n bebloede been gelaat nadat hy vasgekeer was toe hy deure toegemaak het terwyl hy in die bus gery het. Die voormalige dokter, van Patchway, Gloucestershire, is geneig tot bloedklonte weens hartsiektes en het mediese hulp nodig gehad.

Toe die betrokke busbestuurder die nooddienste bel, is aan hulle gesê daar sal drie tot vier uur wag vir 'n ambulans. In plaas daarvan het die bestuurder besluit om mnr Jones by die Southmead-hospitaal af te laai.

'n Woordvoerder van North Bristol NHS Trust het gesê: 'Ons is jammer om hierdie bekommernisse te hoor, ons hersien wat by hierdie geleentheid gebeur het om beter te verstaan ​​of ons standaard bedryfsprosedure gevolg is.

“Hierdie prosedure behels nie om 'n ambulans te ontbied nie. »

Mohamed Ehsan

Muhammad Ehsan is vir ure lank met erge pyn in die A&E aangehou (Beeld: Manchester Evening News)

In die somer het 'n pa 'n "nagmerrie" A&E-afdeling daarna gekritiseer wag 31 uur met 'n vermoedelik gebarste dikderm net om huis toe gestuur te word.

Muhammad Ehsan (44) is deur sy huisdokter aangesê om na A&E te gaan omdat hy bang was dat hy 'n noodoperasie aan sy dikderm moes kry. Die pa van twee beweer hy moes op 'n "harde plastiek" stoel sit met 'n "regtig seer maag" nadat hy meegedeel is dat daar geen beddens by die Royal Oldham-hospitaal beskikbaar is nie.

Nadat hy meer as 'n dag gewag het, is Muhammad huis toe gestuur met medisyne.

Die pa het gesê: “Ek moes op hierdie harde plastiekstoel sit terwyl my maag erg seer was en ek erger geword het. Niemand het vir my kos aangebied totdat 'n personeellid vir my 'n toebroodjie gebring het so 23 uur in die wagtyd nie. Ek kon dit nie eers eet nie, want dit is nie geskik vir vegetariërs nie en is nie halal nie.

“Dit was 'n nagmerrie bo en behalwe wat ek reeds in die gesig gestaar het. »

Dr Chris Brookes, Adjunk Uitvoerende Hoof en Hoof Mediese Beampte van die Northern Care Alliance NHS Foundation Trust, het gesê: 'Ons wil weereens om verskoning vra aan enige pasiënt en familie wie se sorg of ervaring onder ons gewone standaarde geval het.

“Ons personeel gaan voort om ongelooflik hard te werk om IT-kwessies op te los wat ons hospitale en gemeenskapsdienste in Oldham, Bury, Rochdale en North Manchester General raak. Baie werknemers gaan bo en behalwe en is ongelooflik geduldig, waarvoor ons baie dankbaar is.

“Ons het goeie vordering gemaak met die herstel van sommige van die kritieke stelsels wat geraak word, en hierdie stelsels word aan ons kollegas beskikbaar gestel wanneer hulle getoets en goedgekeur is vir gebruik. Hierdie proses sal oor die komende dae en weke voortduur, aangesien ons ons kernstelsels prioritiseer om pasiëntveiligheid te handhaaf.

Julianne Williams

Julianne Williams het 26 uur gewag vir behandeling by A&E (Beeld: Wallis aanlyn/Rob Browne)

En in April 2022 het 'n POF-veteraan wat 26 uur vir behandeling by 'n A&E-diens gewag het, sy ervaring as "barbaars" beskryf.

Julianne Williams (54) is hospitaal toe gelas nadat sy buikpyn, naarheid en hoë temperatuur ervaar het.

Sy is in minute gesorteer maar beskryf hoe die toneel van 'kalm na bloedbad' gegaan het sodra sy die dubbeldeure na die A&E-wagkamer oopgemaak het.

Julianne het vir 26 uur in die Prince Charles-hospitaal in Merthyr Tydfil, Suid-Wallis, gebly.

“Ek is 'n veteraan van die Royal Air Force. Ek was meer as 25 jaar in die weermag. Ek was al in oorlogsones, ek was in Bagdad, Irak – maar die behandeling wat ek in daardie hospitaal ontvang het, was net barbaars,” sê Julienne.

“Ek was nog nooit in my lewe by A&E nie. Ek het dit nog nooit nodig gehad nie. In my kop was dit 'n bietjie soos Holby City; al die dokters en verpleegsters het mooi scrubs aangehad, almal was identifiseerbaar en dit was skoon en netjies. Maar dit was heeltemal die teenoorgestelde. Jy weet nie met wie jy praat nie, dis vuil en die personeel hardloop soos koplose hoenders rond.

Maar die gesondheidsraad het gesê dat dit onder aansienlike druk gekom het.

'n Woordvoerder van Cwm Taf Morgannwg Universiteit se Gesondheidsraad het gesê: "Ons wil graag ons verskoning aan me Williams herhaal vir haar ervaring by ons noodafdeling. Me. Williams het by ons gekla en ons was en is in kontak met haar om meer oor haar bekommernisse te verstaan.

“Die klagte is aan die gang, en daarom sal dit in hierdie stadium nie regverdig wees vir ons om veel meer te sê totdat dit opgelos is nie.” Ons het vir me. Williams 'n afspraak met een van ons spesialiste aangebied sodat ons sorg of behandeling kon bied vir die simptome wat sy gely het.

“Soos met ander gesondheidsrade in Wallis, was ons drie nooddepartemente onlangs onder druk. Ons toegewyde personeel werk so hard en prioritiseer die ernstigste beseerde en siek pasiënte. »

Linda Webb

Linda Webb was in 'n motorongeluk betrokke (Beeld: Coventry Telegraph)

In September, pensioenaris het 15 uur gewag om dokter in A&E te sien nadat hy in 'n motorongeluk betrokke was.

Linda Webb (74) het erge nekpyn opgedoen nadat 'n motor naby Coundon, Coventry, agter in hare vasgery het. Sy het aangekom by A&E by die Universiteitshospitaal van Coventry en Warwickshire (UHCW) om 14:30 en gevind dat dit "een blok" is. Dit het Linda drie uur alleen geneem om 'n traumaverpleegster te sien.

Die vrou het nog 10 uur gewag en oornag saam met haar man in die stampvol saal gesit om 'n dokter te sien.

Linda, wat in Cheylesmore, Coventry woon, het 'n jong man gesien wie se kop "vol bloed gevloei het" in A&E. Die afgetredene het voortgegaan: “Sy kop het van bloed gedrup.

“Hy het 'n verband om hom gehad en hy het so lank gesit met hierdie baie ernstige kopbesering en bloed oor sy gesig. Hy het 'n aanval gekry terwyl hy gesit en wag het, so hulle moes hom op 'n draagbaar stoot en hom toe wegstuur. »

'n Woordvoerder van die Universiteitshospitale Coventry en Warwickshire (UHCW) NHS Trust het gesê: 'Coventry Universiteitshospitaal se noodafdeling is 'n groot vlak 1 traumasentrum en sien tans meer as 160 000 pasiënte elke jaar. A&E verskaf noodbehandeling aan diegene wat kritiek siek of beseer is en 'n ervare klinikus beoordeel die erns van simptome vir elke persoon wat dit bywoon om te verseker dat ons die siekste pasiënte eerste sien.

“Ons weet die wag is frustrerend en ons personeel werk uiters hard om elke pasiënt so vinnig en doeltreffend moontlik te behandel. Ons vra om verskoning aan enigiemand wat langer moet wag as wat hulle wil. Pasiëntversorging en veiligheid is altyd ons prioriteite en ons spanne werk nou saam met ons vennote regoor Coventry en Warwickshire om die beste moontlike ervaring te bied vir almal wat ons dienste gebruik. »

Hierdie artikel het eerste verskyn op https://www.express.co.uk/life-style/health/1707547/NHS-ambulance-waiting-times-cases-hospitals-2022


.